בדיקת הארקה תקופתית

התקנת הארקה בארון החשמל היא חובה על פי החוק ולמרות שהיא נסתרת היא מצילה חיים. יש לבצע בדיקה תקופתית כדי לוודא שהיא תקינה. המאמר יעסוק בכל מה שרציתם לגעת על הארקה ובדיקתה.

מהי הארקה ולמה היא משמשת?

מערכת החשמל מורכבת מ-3 כבלים עיקריים: כבל פאזה (+), כבל אפס (-) וכבל הארקה. הפלוס והמינוס יוצרים מעגל חשמלי וכך הם מעבירים את זרם החשמל לכל השקעים ונקודות החשמל בבית. כבל הארקה המסומן בצבע צהוב, כדי שיהיה קל לזהות אותו ומוסתר מאחורי לוח החשמל, עובר בכל הבית ובגג. העובי שלו משתנה כך שהוא דק יותר כשמגיע לשקעים ולתאורה ועבה יותר כשמגיע למזגן או לדוד החימום בגג. בזמן קצר או תקלה הארקה מונעת התחשמלות ומגנה עלינו. במידה ולא הייתה הארקה והקומקום החשמלי מתקלקל ומקצר בזמן שאנו נוגעים בו, סכנת ההתחשמלות גדולה. למעשה, במקום שהחשמל יזלוג לרצפה ואלינו בעת קצר, הוא זולג לאדמה דרך כבל הארקה. על כן בדיקת הארקה חשובה ביותר מכיוון שאם משהו לא עובד נדע זאת רק כשנתחשמל!

לחצו על הקישור כדי לקבל מידע על התקנת שקע פאזי.

בדיקת הארקה תקופתית

מה ההבדל בין פחת להארקה?

בארון החשמל ישנו פחת שמפסיק את זרם החשמל כשישנה תקלה, קצר, בריחת חשמל ועוצמה לא תקינה. הוא למעשה משלים את ההארקה אך לא במקומה. כבל ההארקה הופך את הפחת ליעיל ולכן הם משלימים אחד את השני בהתאמה. במצב של התחשמלות הפחת מיד יקפוץ ומערכת ההארקה תגיב, אך אם לא תהיה הארקה בבית, הפחת לא יזהה את הקצר או התקלה ולא יגיב.

מתי ובאיזו תדירות יש לבדוק הארקה?

מומלץ לבדוק את ההארקה כל 10 שנים בדירה חדשה וכל 5 שנים בדירה ישנה. במשך השנים החיבורים של כבל הארקה יכולים להתרופף ובעת שיפוץ יכולים להזיק לו כאשר מתקינים גופי תאורה או מזגנים למשל. בשיפוץ כשמחליפים צנרת מתחת לרצפה עלולים לפגוע בהארקה. גם כאשר עוברים לדירה חדשה אל תסמכו על הקבלן והזמינו חשמלאי מוסמך ובעל רישיון לבצע בדיקה. גם אם עברתם לדירה ישנה חובה לבדוק את תקינותה. ישנם גם סימנים מקדימים שצריכים להדליק אצלכם נורה אדומה. אם השקעים שרופים, מספר מכשירים מקצרים, הפחת קופץ כך סתם או שקבלתם זרם חשמלי במגע עם אחד המכשירים, הזמינו חשמלאי לבדיקה מידית.

הקשר בין שעון מים להארקה

ברוב הבתים הישנים הארקה מחוברת לאותו צינור שמחובר גם לשעון המים. הסרת פס המתכת שנמצא על השעון יכולה לפגוע בהארקה. כפי שנאמר קודם לכן, החשמל שזולג יוצא דרך צינור ממתכת לאדמה כדי להגן עלינו מהתחשמלות. הכבל הזה מחובר לצינור של המים במקום הכי קרוב לאדמה ובשל העובדה שהוא ממתכת הוא מוליך את החשמל. תופעה זו היא בהחלט בתקן, אך אם הצינור מהמתכת יוחלף בפלסטיק תתבטל ההארקה ולכן גם פס המתכת על השעון מגן עליה. בבתים חדשים ההארקה עוברת לאדמה ללא קשר לשעון וצינור המים. אם אתם משפצים את הדירה ומחליפים את הצנרת לפלסטיק, חובה להזמין חשמלאי שיתקין הארקה חדשה. למחירון חשמלאי לחצו על הקישור

כיצד בודקים תקינות של הארקה?

חשמלאי מקצועי ובעל רישיון יגיע עם מכשיר הנקרא לופ טסטר ויחבר אותו להארקה כדי למדוד את הזרם החשמלי ואת דרגת ההתנגדות שלה. את ערכי ההתנגדות יבדוק החשמלאי בארון החשמל, בנקודות החשמל ובשקעים. בנוסף, הוא יבדוק את הכבל המוביל לגג אל דוד החימום. הבדיקה משתלמת ומצילה חיים. ישנה חשיבות לבחירת החשמלאי. לא כל אחד בעל ידע יכול לעסוק בחשמל ובדיקת הארקה. בקשו מהחשמלאי רישיון ושלא יעבדו עליכם!

צרו קשר עכשיו
050-999-5224
ניתן ליצור קשר באמצעות מילוי הטופס המופיע למטה